• Çağrı Merkezi : 0 530 565 40 40 |
    Whatsapp Destek : 0 532 708 48 54

Kurallar

- www.ligmaratonu.com Futbol Turnuvası Kuralları -


1- a) www.ligmaratonu.com'da maç yapmak isteyen takımlar Maç Teklifi butonundan kendilerine uygun gün,saat,saha ve takımı seçerek site yetkililerine teklif vermelidirler. Dileyen 0530 565 40 40 numaralı Call Center hattından doğrudan Serdar Bey ile rezervasyon işlemlerini tamamlayabilirler. Değerlendirmeye alınan Maç Teklifi'niz için size uygun takımı ayarlıyoruz. Maçınızın oynanacağı gün ve saatte hakem ve gözlemci ekibimizle saha bulunacağız.

1- b) Takımlar lige " 1 Yıldız " klasmanında başlar ve maçlarını kazandıkça klasmanları yükselir. Puan durumuna göre takımların Yıldız klasmanı "1 Yıldız" , "2 Yıldız" ve "3 Yıldız" klasmanına ayrılır. En üst klasman "3 Yıldız" klasmanıdır. 


1- c) Bir takım , 0-24  puan aralığındaki takımlar ile karşılaştığında , müsabakadan galip ayrılması durumunda 3 puan kazanır , mağlup ayrılması durumunda puan kaybetmez. Bir takım , 25-49 puan aralığındaki takımlar ile karşılaştığında , müsabakadan galip ayrılması durumunda 4 puan kazanır , mağlup ayrılması durumunda puan kaybetmez. Bir takım , 50 ve üzeri puanı olan takımlar ile karşılaştığında , müsabakadan galip ayrılması durumunda 5 puan kazanır , mağlup ayrılması durumunda yine puan kaybetmez.  Beraberlik ile sonuçlanan tüm maçlar 1'er puan paylaşırlar.


1- d) Her takım Free Style Lig'e 0 puan ile başlayacaktır. Takımlar , müsabakalarından galibiyet veya beraberlik çıkarmaları halinde puan kazanacaklardır. Mağlubiyet ile ayrıldığı taktirde ise puan kaybı sistemimizden çıkartılmış olup, puanları silinmeyecektir. Bununla birlikte takımlar her zaman rekabetin içinde kendilerine yer bulabileceklerdir.2- a) Takımlar Play-Off kadrolarını ligin bitişiyle, oyuncuların  kadro listesi ve oynadıkları maç isimlerini www.ligmaratonu.com yönetim kurulu yetkililerine ulaştırmaları zorunludur. 


2- b) Bir oyuncunun bir takımda oynaması için gerekli olan şartlar ise şu şekilde:

- Takım sorumlusu en fazla 12 kişilik esame listesi vermesi gerekmektedir. Bu listenin 2 ismi transfer olarak yazdırılabilir. 

- Takımlar için 10 kişiye kadar bir oyuncu Play-Off'a kalan bir takımın formasını giymesi için o takımın formasını en az 3 defa giymiş olmalıdır.
- Bir oyuncu Play-Off'a kalan bir takımın formasını giymesi için oynadığı maçlarda mutlaka görüntüsünün olması gerekmektedir.
- Bir oyuncu Play-Off'a kalan bir takımın formasını giymesi için müsabaka yerine geldiğinde mutlaka yanında kimlik veya kimlik yerine geçecek bir evrak bulundurmak zorundadır.

 

2-c) 2016 Kapanış Ligi'nde oynanacaklar müsabakalarda bir takım transfer hakkını kullanmadıysa  Play Off Finalleri başlayana(2.Tur Maçları) kadar herhangi bir takımdan oyuncu hakkını kullanabilir. Fakat transfer ismi değişmez.


3- a) Takımların sahaya maçın başlama süresinden en geç 15 dakika önce gelmeleri gerkemektedir. Aksi taktirde maçın başlaması gecikecektir. www.ligmaratonu.com olarak bütün maçlarda oyunculara maksimum seviyede hizmet verebilmek adına bu konuda büyük hassasiyet göstermekteyiz. Maçın başlaması için iki takımdan en az 5'er kişinin sahada olması yeterlidir. 5 kişiden az oyuncusu bulunan takımların maça başlamasına izin verilmez. İki takımdan biri sahadaki yerini aldıysa , diğer takım maçın başlama süresinden 10 dakika gecikmeli sahadaki yerini aldıysa , geç kalan takımdan 1 ceza puanı kesilir. 20 Dakika gecikmesi durumunda hükmen mağlubiyeti tescillenecektir.


3- b) Ayarlanmış maçına gelmeyen takımların bir sonraki maçlarını oynamaları için , gelmedikleri maçın ücretini ödemeleri gerekmektedir. Bu ücret ödenene kadar üyelilkleri dondurulur. Ücret banka hesabına yatırılmak sureti ile ödendiği taktirde üyelikleri yeniden aktif edilir.


3- c) Ayarlanmış maçına hiçbir mazeret belirtmeden gelmeyen üyeler ligden diskalifiye edilir.


4- a) www.ligmaratonu.com halı saha liginde mücadele edecek takımlar , futbol oynama kriterlerine uygun bir şekilde sahadaki yerini almalıdır. Günlük kıyafetleriyle maç içinde yer almak isteyen oyunculara izin verilmeyecektir. Bu kural ligin ve oyunun kalitesi için hepimiz adına çok önemlidir.


4- b) www.ligmaratonu.com halı saha ligine her kesimden insanlar katılabilir. Ancak bu lig erkek oyuncuların oynayacağı bir lig olduğu için bayan oyuncuların oynaması yasaktır. www.ligmaratonu.com bayan sporcuları için ayrı bir lig düzenleyecek ve bayan sporcuların yalnızca orada oynaması için bir organizasyon yapacaktır.


4- c) Takımlar kadrolarında 2 kaleci bulundurması zorunlu olması ile birlikte oyuncu sayısı en fazla 12 olacaktır. 7 As 5 yedek oyuncunun bulunacağı bu kadrolar maçlardan önce hakem ve gözlemcilere verilecektir.


4- d) Oyuncuların sağlığı açısından , sahaya vidalı krampon ile çıkmaları kesinlikle yasaktır. Oyuncular halı saha ayakkabısı veya plastik tabanlı kramponlar ile mücadele edebilirler.


4- e) Takımlar maçlara spor kıyafetleri ile gelebilirler. Takım formalarının bulunması mecburi değildir. Forması olmayan takımlar , mutlaka maç yeleği giyeceklerdir veya forması bulunan ancak hakem ve gözlemciler tarafından benzerlik olabileceğine ve verilecek kararlarda karışıklık olabileceğine kanaat getirirlerse , gözlemci tarafından  maç yelekleri yapılacak para atışının ardından kaybeden tarafa verilecektir.

5- a) Oyun kuralları FIFA ve UEFA nın uyguladığı kurallar ile eşdeğerdir.

 

5- b-) LigMaratonu.com'da oynanan karşılaşmaların toplam süresi 50 dakikadır. İlk yarısı ve ikinci yarısı 25'er dakika olmak üzere iki yarı halinde oynanır.

 

Oyun kuralları:

 

Oyuncu değişikliği

 

• Değiştirme yapılmadan önce hakeme haber verilir,

• Yedek oyuncu, ancak yerini alacağı oyuncu oyun alanından çıktıktan ve hakemden gir işaretini aldıktan sonra oyun alanına girer,

• Yedek oyuncu, yalnız oyunun durduğu bir anda ve orta saha çizgisi hizasından oyun alanına girer,

• Oyuncu değiştirme, yedek oyuncu sahaya girince tamamlanmış olur,

• Oyun alanına giren yedek oyuncu o andan itibaren oyuncu kabul edilir, oyun alanından çıkanın oyuncu niteliği bitmiş olur,

• Yedek oyuncu ile yer değiştiren oyuncu tekrar oyuna giremez,• Bütün yedek oyuncular, oyuna girsin veya girmesin, hakemin otorite ve karar yetkisine tabidir.

Kaleci Değiştirme:

Diğer oyunculardan herhangi biri

• Hakeme önceden haber verilmek,

• Değişme oyunun durduğu bir anda yapılmak şartı ile kalecisi ile yer değiştirebilir.

 

 

İhlaller / Cezalar: Eğer bir yedek oyuncu oyun alanına hakemin izni olmaksızın girerse:

 

• oyun durdurulur,

• girene ihtar verilip sarı kart gösterilir ve oyun alanından çıkartılır,

• oyun durdurulduğu anda topun olduğu yerden bir hakem atışı ile tekrar başlatılır.

Eğer bir oyuncu, önceden hakemin iznini almadan, kaleci ile yer değiştirirse:

• oyun devam eder,

• ihlali yapan oyunculara, topun ilk oyun dışı olduğu anda ihtar verilip sarı kart gösterilir.

Bu kuralın diğer bütün ihlallerinde:

• ihlali yapan oyunculara ihtar verilip sarı kart gösterilir.

Oyunun Tekrar Başlaması Eğer oyun hakem tarafından bir ihtar vermek için durdurulmuşsa:

• oyun, hakemin oyunu durdurduğu anda, topun olduğu yerden, rakip takımın bir oyuncusu tarafından yapılacak bir en direkt serbest vuruşla tekrar başlatılır.

Oyuncu ve Yedek Oyuncuların İhracı

Oyun başlamadan önce ihraç edilen bir oyuncunun yerine ismi bildirilmiş bir yedek oyuncu alınabilir. Eğer ismi bildirilmiş bir yedek oyuncu, maçın başlamasından önce veya sonra ihraç edilmişse, yerine başka yedek oyuncu alınmaz.

 

—OYUNUN BAŞLAMASI, DURMASI VE TEKRAR BAŞLAMASI ——

Başlama Vuruşundan Önce Para atışı yapılır ve atışı kazanan takım birinci yarıda hücum edeceği kaleyi seçer.

Diğer takım oyunun başlama vuruşunu yapar. Para atışını kazanan takım ikinci yarıda başlama vuruşunu yapar.

Maçın ikinci yarısında takımlar kalelerini değiştirip diğer kaleye hücum ederler. Başlama Vuruşu: Oyunu başlatmak veya tekrar başlatmak için yapılan başlama vuruşu:

• oyunun başlangıcında,

• bir gol atıldıktan sonra,

• maçın ikinci yarısının başlangıcında,

• eğer oynanırsa, her iki uzatma devresinin başlangıcında yapılır.

Başlama vuruşundan doğrudan doğruya bir gol yapılabilir.

Yöntem: • bütün oyuncular kendi yarı alanlarında bulunacaklardır,

• başlama vuruşunu yapan takımın rakipleri top oyuna girinceye kadar toptan en az 9.15 m. (10 yarda) uzakta olurlar,

• top orta noktada hareketsiz bir şekilde duracaktır,

• hakem bir işaret verecektir.

• top, vuruş yapılıp ileri doğru hareket ettiği anda oyunda olacaktır.

• vuruşu yapan oyuncu, top bir başka oyuncuya dokunmadan önce topa ikinci kez dokunmayacaktır.

Bir takımın kazandığı her golden sonra başlama vuruşu diğer takım tarafından yapılacaktır.


İhlaller / Cezalar:

Eğer vuruşu yapan oyuncu, top bir başka oyuncuya dokunmadan önce topa ikinci kez dokunursa:

• rakip takım lehine ihlalin yapıldığı yerden bir endirekt serbest vuruş verilecektir.

Başlama vuruşu yönteminin herhangi bir başka surette ihlali durumunda:

• vuruş tekrar edilecektir.

 

 

Hakem Atışı :

 

 Oyun, top oyunda iken şayet Oyun Kurallarında belirtilmeyen bir nedenle geçici olarak durdurulmuşsa, oyuna yeniden bir hakem atışı ile devam edilecektir.

Yöntem: Hakem, oyunu topun oyun durdurulduğu anda bulunduğu yerden topu yere bırakarak başlatacaktır.

Oyun top yere değince tekrar başlamış olacaktır.

İhlaller / Cezalar: Hakem atışı, aşağıdaki hallerde tekrarlanacaktır:

• eğer topa, yere değmeden önce, bir oyuncu dokunursa,

• eğer top, yere değdikten sonra, hiçbir oyuncuya değmeden oyun alanı dışına çıkarsa.

Özel Durumlar: Savunma yapan takımın lehine kendi kale alanı içinde verilen bir serbest vuruş o alanın herhangi bir yerinden yapılabilir.

Rakip kale alanı içinde, hücum eden takım lehine verilen bir endirekt serbest vuruş, kale çizgisine paralel kale alanı çizgisi üzerindeki ihlale en yakın noktadan yapılır.

Kale alanı içinde geçici olarak durdurulmasından sonra oyunu tekrar başlatmak için yapılacak hakem atışı, oyun durduğu anda topun bulunduğu yere, en yakın kale çizgisine paralel kale alanı çizgisi üzerindeki bir noktadan yapılır


Bir oyuncu kendi insiyatifi ile oyun alanını terkediyor ve yerine yedek bir oyuncu oyuna girmiyorsa, bu oyuncu ilerleyen dakikalarda hakemden işaret alarak oyuna girebilir. Ancak hakem bu oyuncuya sarı kart gösterir.

 

—GOL—

Gol Yapma: Bir gol, golü atan takımın gol öncesi oyun kurallarını ihlal etmemiş olması şartıyla, topun tamamının kale direkleri arasından ve üst direğin altından geçmesi ile yapılır.

Kazanan Takım: Bir maçta daha fazla gol atan takım, maçı kazanmış sayılır. Eğer her iki takım eşit sayıda gol atmış veya hiç gol atılmamış ise maç berabere sonuçlanmış olur.

Müsabaka Yönetmeliği Yönetmeliklere, berabere sonuçlanan maçlarda maçı kazanan takımı belirlemek için, uzatma devreleri veya IFAB’ın onayladığı yöntemleri içeren kararlar konulabilir

 

 

 

 

 

 

 

—–FAULLER—-

Fauller ve Fena Hareketler aşağıdaki şekillerde cezalandırılır:

Direkt Serbest Vuruş:

Eğer bir oyuncu aşağıda belirtilen 6 ihlalden birisini hakemin kanaatince dikkatsiz, kontrolsüz veya aşırı güç kullanarak yaparsa, rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir:

• rakibe tekme atarsa veya tekme atmaya teşebbüs ederse,

• rakibi çelmelerse veya çelmelemeye teşebbüs ederse,

• rakibin üstüne sıçrarsa,

• rakibe şarj yaparsa,

• rakibe vurursa veya vurmaya teşebbüs ederse,

• rakibini iterse,

Ayrıca, eğer bir oyuncu aşağıdaki 4 ihlalden birini yaparsa, rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir:

• topu kazanmak için ayakla müdahale ederken (tackle) topa dokunmadan önce rakibe dokunursa,

• rakibini tutarsa,

• rakibe tükürürse,

• topu eliyle bilerek oynarsa (kendi ceza alanındaki kaleci hariç).

Direk Serbest Vuruş , İhlalin Olduğu Yerden Yapılır 

 

Penaltı Vuruşu :  Eğer yukarıda belirtilen 10 ihlalden birisi bir oyuncu tarafından kendi ceza alanı içinde yapılırsa, topun oyunda olması koşuluyla, topun pozisyonuna bakılmaksızın bir penaltı vuruşu verilir.

Endirekt Serbest Vuruş:

Kaleci, kendi ceza sahasında, aşağıdaki 5 ihlalden birini yaparsa, rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir.

• topa eliyle kontrol ettikten sonra altı saniye içinde oyuna bırakmazsa

• topu oyuna bıraktıktan sonra, top başka bir oyuncuya değmeden önce, topa tekrar eliyle dokunursa,

• takım arkadaşı tarafından ayakla bilerek kendisine verilen topa eliyle dokunursa,

 

 

 

 

 

 

 

Eğer bir oyuncu hakemin kanaatına göre aşağıdaki ihlallerden birini yaparsa rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir.

• tehlikeli bir tarzda oynarsa

rakibinin ilerlemesine mani olursa

• kalecinin elindeki topu oyuna sokmasına engel olursa

 

 

İhtar Verilecek Haller (sarı kart)

Eğer bir oyuncu aşağıdaki 7 ihlalden birini yaparsa, ihtar verilip sarı kart gösterilir:

1. Sportmenliğe aykırı davranıştan suçlu ise,

2. Hakeme veya hakemin kararlarına sözle veya hareketle itiraz ederse,

3. Oyun kurallarını devamlı ihlal ederse,

4. oyunun tekrar başlamasını geciktirirse,

5. oyun bir köşe vuruşu veya serbest vuruş ile tekrar başlarken gerekli mesafeye açılmaz ise,

6. hakemin izni olmaksızın oyun alanına ilk kez girer veya tekrar girerse,

7. hakemin izni olmaksızın oyun alanını kasıtlı olarak terk ederse

 

İhraç Verilecek Haller: (kırmızı kart)

 

 Eğer bir oyuncu aşağıdaki 7 ihlalden yaparsa, ihraç edilip kırmızı kart gösterilir;

1. ciddi faullü oyundan suçlu ise,

2. şiddetli hareketten suçlu ise,

3. rakibe veya bir başkasına tükürürse,

4. topa bilerek elle oynayıp rakip takımın bariz golünü veya gol atma şansını önlerse

(kendi ceza alanındaki kaleci hariç)

5. kaleye doğru ilerleyen rakibin bariz gol atma şansını serbest vuruş veya penaltı vuruşu gerektiren bir ihlal ile önlerse,

6. saldırgan, hakaret edici veya küfürlü bir şekilde konuşursa ve/veya jest ve el kol hareketleri yaparsa,

7. aynı maçta ikinci bir ihtar alırsa

 

 

IFAB Kararları

Karar 1 : Eğer kaleci, top oyunda iken, kendi ceza alanı içinde topu rakibine atarak ona vurursa veya vurmaya teşebbüs ederse, bir penaltı vuruşu cezası verilir.

Karar 2: Bir oyuncu oyun alanı içinde veya dışında rakibe, takım arkadaşına, hakeme, yardımcı hakeme veya herhangi bir diğer kişiye karşı ihtar veya ihraç gerektiren bir ihlal yaparsa ihlalin şekline göre cezalandırılır.

Karar 3: Kaleci topa eli veya kolu ile dokunduğunda topu kontrol altına almış sayılır. Topa sahip olmak kalecinin topa bilerek elle veya kolla kontrol etmesi durumunu da kapsar. Fakat hakem, kaleci bir kurtarış yaparken topu çeldiğine veya topun kaleciden sektiğine kanaat getirirse bu durumda kaleci topu kontrol etmiş sayılmaz. Eğer kaleci topu 5-6 saniyeden fazla elle veya kolla tutarsa zaman geçiriyor olarak değerlendirilecektir.

Karar 4: 12. Kurala uygun olarak, bir oyuncu kafasını veya göğsünü veya dizini v.s. kullanarak kendi kalecisine pas verebilir. Fakat, hakemin kanısınca, bir oyuncu bu kuralın boşluğundan faydalanmak için bilerek hile yapıyorsa, o oyuncu sportmenlik dışı davranıştan suçludur. Oyuncuya ihtar verilip sarı kart gösterilir ve ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirek serbest vuruş verilir. Bir serbest vuruş yaparken, bir kuralın boşluğundan faydalanmak için bilerek hile yapan bir oyuncuya sportmenliğe aykırı davranışı için ihtar verilip sarı kart gösterilir. Serbest vuruş tekrarlanır. Bu durumlarda; kalecinin daha sonra topu elle oynayıp oynamadığı önemli değildir. İhlal 12 nci Kuralın lafzını ve ruhunu bozmaya çalışan oyuncu tarafından yapılmıştır.

Karar 5: Rakip takımın oyuncusunun sağlığını tehlikeye sokan arkadan müdahaleler ciddi faullü oyun olarak değerlendirilecektir.

Karar 6: Oyun alanı üzerinde herhangi bir yerde hakemi aldatmaya yönelik yapıldığı tespit edilen her türlü hareket, sportmenlik dışı olarak değerlendirilecektir

 

 

—-SERBEST VURUŞLAR—

Serbest Vuruş Çeşitleri Serbest vuruşlar direkt veya endirekttir. Hem direkt hem de endirekt serbest vuruşlarda, vuruş yapılırken top yerde hareketsiz olmalı ve vuran oyuncu top bir başka oyuncuya dokunmadan topa ikinci kez dokunmamalıdır.

Direkt Serbest Vuruş:

• eğer bir direkt serbest vuruş doğrudan doğruya rakibin kalesine girerse, bir gol atılmış olur.

• eğer bir direkt serbest vuruş doğrudan doğruya takımın kendi kalesine girerse rakibin lehine bir köşe vuruşu verilir.

Endirekt Serbest Vuruş:

 

İşareti Hakem bir endirekt serbest vuruşu kolunu başının üstünde yukarı doğru kaldırarak işaret eder. Kolunu bu durumda vuruş yapılıp top başka bir oyuncuya değinceye veya oyun dışı kalıncaya kadar tutar.

Topun Kaleye Girmesi: Bir gol, ancak topun bir başka oyuncuya dokunmasından sonra kaleye girerse yapılmış sayılır.

• eğer bir endirekt serbest vuruşta top doğrudan doğruya rakibin kalesine girerse, bir kale atışı yapılır,

• eğer bir endirekt serbest vuruşta top doğrudan doğruya takımın kendi kalesine girerse, rakibin lehine köşe vuruşu verilir.

Serbest Vuruşun Pozisyonu:

Ceza Alanı İçinden Serbest Vuruş

Savunan takım lehine direkt veya endirekt serbest vuruş:

• bütün rakip oyuncular toptan en az 9.15 m. (l0 yarda) uzakta bulunacaklardır,

• bütün rakip oyuncular top oyuna girinceye kadar ceza alanı dışında kalacaklardır,

• top, doğrudan doğruya ayakla vurularak ceza alanı dışına çıkınca oyuna girmiş olur, • kale alanı içinde verilen bir serbest vuruş o alanın herhangi bir yerinden yapılabilir. Hücum eden takım lehine verilen endirekt serbest vuruş:

• bütün rakip oyuncular, kendi kale direkleri arasındaki kale çizgisi üstünde bulunmaları hariç top oyuna girinceye kadar toptan en az 9.15 m. (l0 yarda) uzakta bulunurlar.

• top, vuruş yapılıp hareket ettiği anda oyundadır.

• kale alanı içindeki bir endirekt serbest vuruş, kale alanı çizgisi üstündeki ihlalin yapıldığı yere en yakın bir noktadan yapılır.

Ceza Alanı Dışında Serbest Vuruş:

• bütün rakip oyuncular top oyuna girinceye kadar en az 9.15 m. (l0 yarda) uzakta bulunurlar.

• top, vuruş yapılıp hareket ettiği anda oyundadır

• serbest vuruş ihlalin yapıldığı yerden yapılır.

İhlaller / Cezalar:

Eğer, bir serbest vuruş sırasında rakip topa gerekenden daha yakınsa:

• vuruş tekrarlanır.

Eğer, savunan takım tarafından kendi ceza alanı içinden yapılan bir serbest vuruşta, top doğrudan doğruya oyuna girmemişse:

• vuruş tekrarlanır.

Kaleciden başka bir oyuncu tarafından yapılan serbest vuruş Eğer, top oyuna girdikten sonra, vuran oyuncu (elle oynaması hariç), top başka bir oyuncuya değmeden önce topa ikinci kez dokunursa:

• ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir.

Eğer, top oyuna girdikten sonra, vuran oyuncu top başka bir oyuncuya dokunmadan önce bilerek topu elle oynarsa:

• ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir,

• eğer ihlal, vuran oyuncunun ceza alanı içinde olmuşsa, bir penaltı vuruşu verilir. Kalecinin yaptığı serbest vuruş

Eğer, top oyuna girdikten sonra, kaleci (elle oynaması hariç), başka bir oyuncuya dokunmadan önce topa ikinci kez dokunursa:

• ihlalin yapıldığı yerde rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir.

Eğer, top oyuna girdikten sonra ve başka bir oyuncuya dokunmadan önce, kaleci bilerek topu elle oynarsa:

• ihlal kalecinin ceza alanı dışında yapılmışsa, yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir

• ihlal kalecinin ceza alanı içinde yapılmışsa, yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir.

 

—-PENALTI VURUŞU——

Bir penaltı vuruşu, top oyunda iken, cezası direkt serbest vuruş olan 10 ihlalden birini kendi ceza alanı içinde yapan bir takımın aleyhine verilir.

Bir penaltı vuruşundan doğrudan doğruya bir gol yapılabilir. Her iki devrenin sonunda veya uzatma devrelerinin sonunda verilen bir penaltı vuruşu için gerekli süre verilir.

Top ve Oyuncuların Pozisyonu Top

• penaltı noktasına konur.

• Vuruşu yapacak oyuncu*açıkça belirlenir.

• Savunmadaki kaleci**vuruş yapılıncaya kadar kale direkleri arasında kendi kale çizgisi üzerinde yüzü vuruşu yapacak oyuncuya dönük durumda bulunur.

Diğer bütün oyuncular

• oyun alanı içinde,

• ceza alanı dışında,

•
penaltı noktasının gerisinde,

 

Hakem:*

• oyuncular kuralın belirttiği, şekilde yerlerini alıncaya kadar penaltı vuruşu için vuruş işaretini vermez,

• penaltı vuruşunun ne zaman tamamlandığına karar verir.

Yöntem:

• vuruşu yapan oyunu topu ileri doğru vurur,

• vuruşu yapan oyuncu, top başka bir oyuncuya dokunmadan önce topla ikinci kez oynayamaz,

• top vuruş yapılıp ileri doğru hareket ettiği anda oyundadır. Eğer oyunun normal süresi içinde bir penaltı vuruşu kullanıldığında veya ilk yarı veya maçın sonunda penaltı vuruşunun kullanılması halinde veya bu penaltı vuruşlarının tekrarında top:

• bir veya her iki direğe ve/veya üst direğe ve/veya kaleciye dokunduktan sonra, kale direkleri arasından ve üst direğin altından geçerse gol yapılmış sayılır.

İhlaller / Cezalar: Eğer hakem bir penaltının atılması için işaret verdikten sonra ve top oyuna girmeden önce aşağıdaki durumlardan birisi olur ise:


Vuruşu yapan oyuncu oyun kurallarını ihlal ederse:

• hakem vuruşa izin verir,

• top kaleye girerse vuruş tekrarlanır,

• top kaleye girmezse vuruş tekrarlanmaz. Kaleci oyun kurallarını ihlal ederse:

• hakem vuruşa izin verir,

• top kaleye girerse gol yapılmış olur,

• top kaleye girmezse vuruş tekrarlanır. Vuruşu yapanın takım arkadaşa ceza alanına girer veya penaltı noktasının ilerisine geçerse veya penaltı noktasının 9.15 m.den (10 yarda) daha yakına gelirse:

• hakem vuruşa izin verir,

• top kaleye girerse vuruş tekrarlanır,

• top kaleye girmezse vuruş tekrarlanmaz.

• top kaleciden seker, üst direkten veya kale direklerinden geri gelerek ihlali yapan oyuncuya temas ederse, hakem oyunu durdurur ve savunma lehine bir endirekt serbest vuruş ile oyunu yeniden başlatır. Kalecinin takım arkadaşı ceza alanına girer veya penaltı noktasının ilerisine geçerse veya penaltı noktasına 9.15 m.den (10 yarda) daha yakına gelirse:

• hakem vuruşa izin verir,

• top kaleye girerse gol yapılmış olur,

• top kaleye girmezse vuruş tekrarlanır. Her iki takımın birer oyuncusu oyun kurallarını ihlal ederse:

• vuruş tekrarlanır. Eğer penaltı vuruşu yapıldıktan sonra: Vuruşu yapan oyuncu (elle oynaması hariç), top başka bir oyunca dokunmadan önce topa ikinci kez dokunursa:

• ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir. Vuruşu yapan oyuncu, top başka bir oyuncuya dokunmadan önce bilerek topu elle oynarsa:

• ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir. Top ileri doğru hareket ederken bir dış etkene dokunursa;

• vuruş tekrarlanır. Top kaleciden, üst direkten veya direklerden geri döndükten sonra bir dış etkene dokunursa:

• hakem oyunu durdurur,

• oyun dış etkenin topa dokunduğu yerden bir hakem atışı ile tekrar başlatılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

——-KALE VURUŞU——–

Kale vuruşu oyunu tekrar başlatma yöntemidir. Kale vuruşundan rakip takımın kalesine doğrudan doğruya bir gol yapılabilir.

Bir kale vuruşu:

• topun tamamı, en son hücum eden takımın bir oyuncusuna dokunduktan sonra havadan veya yerden ve 10’uncu Kurala göre yapılmış nizami bir gol dışında, kale çizgisini geçince verilir,

Yöntem:

• vuruş, savunan takımın kale alanı içindeki herhangi bir noktadan yapılır,

• rakip oyuncular top oyuna girinceye kadar ceza alanı dışında dururlar,

• vuruşu yapan, top bir başka oyuncuya dokunmadan önce topla ikinci kez oynayamaz,

• top, doğrudan doğruya ceza alanı dışına çıkınca oyuna girmiş olur.

İhlaller / Cezalar: Eğer, top doğrudan doğruya ceza alanı dışına çıkmamışsa:

• vuruş tekrarlanır.

Kaleciden başka bir oyuncu tarafından yapılan kale vuruşunda:

Eğer, top oyuna girdikten sonra, vuran oyuncu (elle oynaması hariç), top bir başka oyuncuya dokunmadan önce, topa ikinci kez dokunursa:

• ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir. Eğer, top oyuna girdikten sonra ve başka bir oyuncuya dokunmadan önce, vuruşu yapan oyuncu bilerek topu elle oynarsa:

• ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir,

• eğer ihlal, vuruşu yapanın ceza alanı içinde yapıldıysa bir penaltı vuruşu verilir. Kaleci tarafından yapılan kale vuruşunda: Eğer, top oyuna girdikten sonra, kaleci (elle oynaması hariç), top başka bir oyuncuya dokunmadan önce, topa ikinci kez dokunursa:

• ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir. Eğer, top oyuna girdikten sonra ve başka bir oyuncuya dokunmadan önce, kaleci bilerek topu elle oynarsa:

• ihlal kalecinin ceza alanı dışında yapılmışsa, yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir

• ihlal kalecinin ceza alanı içinde yapılmışsa, yapıldığı yerden rakip takım lehine endirekt serbest vuruş verilir.

Bu kuralın herhangi bir başka ihlalinde

• vuruş tekrarlanır.


 

 

 

Köşe Vuruşu:

 

 Köşe vuruşu, oyunu tekrar başlatma yöntemidir.

Köşe vuruşundan yalnız rakip takımın kalesine doğrudan doğruya bir gol yapılabilir.

Bir Köşe vuruşu:

topun tamamı, en son, savunma yapan takımın bir oyuncusuna dokunduktan soma havadan veya yerden ve 10. Kural’a göre yapılmış nizami bir gol atışında, kale çizgisini geçince verilir.

Yöntem:

 top, en yakındaki köşe alanı içine konur,

rakip oyuncular, top oyuna girinceye kadar, toptan en az 9.15 m. (10 yarda) uzakta bulunurlar,

vuruş, hücum eden takımın bir oyuncusu tarafından yapılır,

top, vuruş yapılıp hareket edince oyuna girmiş olur,

vuruşu yapan oyuncu, top bir başka oyuncuya dokunmadan önce topla ikinci kez oynayamaz.

İhlaller/Cezalar:

Köşe vurusu kaleciden başka bir oyuncu tarafından yapılırsa:

Eğer top oyuna girdikten sonra, vuruşu yapan oyuncu (elle oynaması hariç), top bir başka oyuncuya dokunmadan önce, topa ikinci kez dokunursa:

• ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir. Eğer top oyuna girdikten sonra ve başka bir oyuncuya dokunmadan önce, vuruşu yapan bilerek topu elle oynarsa:

• ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir,

• eğer ihlal, vuruşu yapanın ceza alanı içinde yapıldıysa bir penaltı vuruşu verilir.

Köşe vuruşu kaleci tarafından yapılırsa: Eğer top oyuna girdikten sonra, kaleci (elle oynaması hariç), top başka bir oyuncuya dokunmadan önce, topa ikinci kez dokunursa:

• ihlalin yapıldığı yerden rakip takımın lehine bir endirekt serbest vuruş verilir. Eğer top oyuna girdikten sonra ve başka bir oyuncuya dokunmadan önce, kaleci bilerek topu elle oynarsa:

• ihlal kalecinin ceza alanı dışında yapılmışsa, yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vurur verilir,

• ihlal kalecinin ceza alanı içinde yapılmışsa, yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir. Bu kuralın herhangi diğer bir şekilde ihlalinde:

• vuruş tekrarlanır.

 

 

 

 

Maç sonu penaltı atışları

 

 

Yöntem:

• Hakem, vuruşların yapılacağı kaleyi seçer,

• Hakem para atışı yapar ve atışı kazanan kaptanın takımı ilk vuruşu yapar,

• Hakem yapılan vuruşların kaydını tutar,

• Aşağıdaki durumlara bağlı olarak, her takım 5′er vuruş yapar,

• Vuruşlar, takımlar arasında sıra ile yapılır,

• Eğer, her iki takım 5′er vuruşu tamamlamadan takımlardan birisi diğer takımın 5 vuruşu tamamlasa dahi yapamayacağı kadar gol yapmışsa vuruşlara son verilir,

• Eğer, her iki takım da 5′er vuruş yaptıktan sonra eşit sayıda gol yapmış veya hiç gol yapmamışlarsa, vuruşlar aynı sıra ile ve eşit sayıdaki vuruşlar sonucu bir takımın diğer takımdan bir fazla gol yapmasına kadar devam eder,

• Eğer bir kaleci vuruşlar sırasında sakatlanır ve kaleciliğe devam edemezse, takımı da müsabaka yönetmeliğinde belirtilen sayıda oyuncu değiştirmemişse, kalecinin yerine listedeki bir yedek oyuncu geçebilir,

• Yukarıdaki belirtilen kaleci değişmesi dışında, yalnız normal maç süresinin veya yapılmışsa uzatma sürelerinin sonunda oyun alanında bulunan oyuncular penaltı noktasından yapılan vuruşlara katılabilirler,

• Her vuruş bir başka oyuncu tarafından yapılır ve bir oyuncu ancak kendi takımında vuruş hakkına sahip bütün oyuncular birer vuruş yaptıktan sonra ikinci vuruşunu yapabilir,

• Vuruşlar sırasında oyun alanındaki bir oyuncu kalecisi ile yer değiştirebilir,

• Vuruşlar sırasında oyun alanında sadece vuruş hakkına sahip oyuncular ve maçın hakemi ile yardımcı hakemleri bulunacaktır

• Vuruşu yapan oyuncu ve iki kaleci dışında, bütün oyuncular orta yuvarlak içinde olacaklardır,

• Vuruş yapan oyuncunun takım arkadaşı olan kaleci, oyun alanının içinde, vuruşların yapıldığı ceza alanının dışında, gol (kale) çizgisinin ceza alanı sınır çizgileri ile buluştuğu noktada duymamak zorundadır.

• Penaltı noktasından yapılan vuruşlarda, aksine bir karar belirtilmediği sürece, ilgili Oyun Kuralları ve IFAB Kararları uygulanır

• Bir takım rakibine göre daha fazla sayıda oyuncuyla maç tamamladığında, rakibinin oyuncu sayısı ile eşit olması için kendi takımının oyuncu sayısına rakip takımın oyuncu sayısına indirecek ve çıkartılan her oyuncunun isim ve forma numaraları hakeme bildirilecektir. Bu konuyla ilgili sorumluluk takım kaptanına aittir.

• Hakem, penaltı noktasından yapılan vuruşlar başlamadan önce her iki takımdan da eşit sayıdaki oyuncunun orta yuvarlak içinde olmasını sağlayacak ve penaltı vuruşlara bu oyuncular tarafından yapılacaktır.

 

 

DİSİPLİN KARARLARI

Disiplin kararları Ligmaratonu.com’da aşağıdaki esaslara göre alınacak ve uygulanacaktır.

 

 

CEZALAR:

 

1.      Eğer bir oyuncu iki maç içi hareketten dolayı sarı karttan kırmızı kart görmüşse ve oyundan çıkarken veya kart görmesi sırasında herhangi bir centilmenlik dışı tavır takınmadığı hakem tarafından raporlanmışsa bu oyuncuya ceza verilmeyebilir.

2.      Maç sonrasında hakeme karşı olumsuz cümle kelime kullanan oyuncu 2 maç ceza alır.

3.      Herhangi bir, kasti olmayan sert bir müdahaleden oyundan ihraç edilen oyuncu 2 maç ceza alır.

4.      Rakibine kasti olarak sakatlayıcı hareketten dolayı oyundan ihraç edilen oyuncu 3 maç ceza alır.

5.      Hakeme, gözlemciye veya rakip takım oyuncusuna hakaret, küfür ve onur kırıcı sözler söyleyen oyuncu 5 maç ceza alır. Bu tip hareketlerde olayın büyüklüğüne göre disiplin yönetmeliği daha ağır kararlarda verebilir.

6.      Hakeme gözlemciye darp veya fiili saldırı girişiminde bulunan oyuncu 8 maç ceza alır.

7.      Hakeme gözlemciye veya rakip oyuncuya fiili darp girişiminde başarılı olan oyuncu sırasıyla

 

·         Hakeme ve gözlemciye yapmış olduğu hareket için ömür boyu ihraç ve TC Kanunlarının ilgili maddesi gereğince kurumumuz tarafından hakem ve gözlemcinin ortak ifadeleri eşliğinde dava edilir.

·         Rakip oyuncuya yapmış olduğu hareket için ömür boyu men ve TC Kanunlarının ilgili maddesi gereğince hakem ve gözlemcinin şahitliği, rakip oyuncunun isteği doğrultusunda dava edilir.

·         Eğer takımların seyircileri bu tip girişimlerde bulunursa yukarıda belirtilen bütün eylemler bütün takımın eylemi sayılacak olup takım olarak yaptırım uygulanacaktır.

 

-Oyun içinde kaleciye geri pas uygulaması aktiftir ve kalecinin kendi takım arkadaşından gelen pası eliyle tutması , rakip takıma en direk serbest vuruş kazandırır.

 

-Kazanılan serbest vuruş direk kaleye gönderilemez. Takım arkadaşının topa dokunması ya da pas yapılması halinde atılacak gol geçerli sayılır. Bunun dışında gol atılırsa hakem golü iptal eder ve topu rakip takım adına serbest vuruş olarak geri verir.

-Oyun içinde top , halı saha kenarlarında bulunan demirlere veya tavanda bulunan bir nesneye çarpıp yön değiştirmesi durumunda , oyun kesinlikle durdurulmaz ve topun aldığı yön ile beraber oyun aynı şekilde devam eder.


5- b) Kazanılan serbest atışta ( Foul,frikik,aut,santra,en direk serbest vuruş ) topun mutlaka durması ve oyunun bu şekilde başlatılması gerekmektedir. Oyun durmadan başlarsa hakem oyunu durdurur ve pozisyonun olduğu yerden topun durdurularak oyunun başlatılması kararını verir.

5- c) Maçın başında , devre arasında veya atılan golden sonra yapılacak santra vuruşunda , santrayı yapan takım yada rakip takımdan hiç kimse rakip sahada olmamalıdır. Bu durumda oyun başlamayacaktır.

5- d) Karşılaşmalarda kırmızı kart gören oyuncular eğer fair play harici bir tutumda bulunmuyorlar ise hakem bunu raporunda belirtir ve bu oyuncunun bir sonraki maçta ceza alması önlenir. Ancak rakibine çok sert bir müdehalede veya kasti bir hareketle kırmızı kart gören veya gördüğü kırmızı kartın haksız olduğunu savunan bununla beraber fair play harici sözler,hareketlerde bulunan futbolcular , kırmızı kart gören bir oyuncunun alacağı maç oynamama cezasından daha büyük cezalarla karşılaşabilirler. Takımlarımız ne kadar birbirimize rakip ve bir rekabetin içinde olsakda , www.ligmaratonu.com takımlarını birbiriyle sürekli maç yaptırarak arkadaşlık havasını takımlara aşılamak isteyecektir. Fair play kuralına uygun hareket eden oyuncular ay sonunda Türk Spor Medyasından ünlü isimler tarafından belirlenecek ve kendilerine sürpriz hediyeler verilecektir.

5- e) Serbest vuruşlar esnasında kurulacak baraj mesafesi , her saha ve zeminde hakem adımları ile 5 adım olacaktır. Bu kuralı ihlal eden futbolcular birinci ihlalde uyarı ikinci ihlalde ise sarı kart ile cezalandırılacaktır.

5- f) Mücadelede gol kararı verilebilmesi için topun tamamının çizgiyi geçmiş olması gerekir. Bu kararı yalnızca hakem verebilir. Hakemin dışında hiç kimse saha sınırları içerisinde verilecek kararlarda etkili olamaz.

5- g) Karşılaşmalara takımlar 7'şer kişilik kadroları ile başlayacaklardır. Ancak bir takım maç süresi boyunca 3 kırmızı kart gördüyse, hakem maçı durdurur ve dakika skor ne olursa olsun maç sona erer. Kırmızı kartları gören ekip hükmen 3-0 yenik sayılır.

5- h) Takımlar disiplin yönetmeliğince sadece saha içinde olan durumlardan sorumlu değildir. Takımlar adına sahalara gelecek taraftarlar , hakeme , gözlemciye , rakip futbolculara karşı sözlü yada fiili rahatsız edici bir harekette bulunuyorsa , hakemler bu kişilerin desteklemeye geldiği takımın taraftarı olduğunu biliyor yada bu fikre kanaat getiriyorsa , bunun sonucunda taraftarların desteklediği takıma ihtar , puan silme , siteden ihrac gibi cezaların verilmesi söz konusudur.

5- i) Penaltı vuruşu esnasında kaleciler yalnızca çizgi üzerinde hareket edebilir. Çizgi dışına 1 adım bile dışarı açılması söz konusu değildir. Bu kuralın ihlali durumunda penaltı atışı tekrarlarınır. İkinci kez tekrarı durumunda kaleciye sarı kart gösterilir.

5- j) Penaltı vuruşu esnasında , penaltı vuruşunu kullanacak oyuncu dışında hiçbir oyuncu ceza sahasına giremez. Eğer oyuncular cezasahasına girer ise penaltı tekrarı yapılır. Fifa kuralları uyarınca bu kural ; Eğer gol olursa , atışı kullanan takımın oyuncusunun ihlali söz konusuysa atıştekrarı, eğer savunma oyuncusunun ihlali söz konusuysa golün geçerli sayılması ; gol olmaması durumunda , eğer atış yapan takımın oyuncusunun ihlali söz konusuysa oyun devam eder , eğer savunma yapan takımın oyuncusunun ihlali söz konusuysa atış tekrarlanır.


6- a) www.ligmaratonu.com'da diğer halı saha liglerinde olmayan bir kural geçerlidir. Halı saha boyutlarının küçük olduğu ve bu yüzden futbolu çirkinleştirmek adına yapılan bir çok oyun bozucu hareket kırmızı kart ile sonuçlandırılmamakta ve oyuncuların bu konuda büyük itirazları oluşmaktadır. Bizde bu itirazları göz önüne alarak hakemin kanaatiyle eğer bir oyuncu sahada "SON ADAM" pozisyonunda ise rakibine gole giderken arkadan , sağdan ve ya soldan düşürmesi veya topu eli ile kesmesi sonucu , bu oyuncu direk kırmızı kartla oyun dışında kalır.

6- b) www.ligmaratonu.com Halı Saha Liginde toplamda 3 oyuncu değişikliği yapılabilir. Oyundan çıkan oyuncu bir kez daha oyuna dahil olamaz. Oyun içerisindeki değişiklikler oyuncu değişikliğine dahil değildir. ( Örn: Defans oyuncusu ile kalecinin hakemden izin alarak yer değiştirmeleri. )

6- c) Oyuncu değişiklikleri öncelikle gözlemciye bildirilir. Gözlemcinin hakeme bildirmesi ile beraber oyun durduğu anda hakemin izni ile oyuncu değişikliği yapılır.

7- a) www.ligmaratonu.com Disiplin kurallarına göre oyun alanında disipline aykırı hareketi ile oyundan ihrac edilen , oyun alanı dışında disipline aykırı hareketlerde bulunan ( Kavga , Küfür vs ... ) takım veya oyunculara www.ligmaratonu.com disiplin kurulu hakem raporu ile ceza verme yetkisine sahiptir.

7- b) Ceza alan takımlar veya oyuncular , ceza aldıkları günden itibaren 3 gün içinde itirazda bulunabilirler. İtiraz dilekçelerini
merkezdisiplinkurulu@ligmaratonu.com
adresine göndermelidirler. Dilekçelerini 3 gün içinde yollamayan takım veya oyuncuların daha sonra bir itiraz hakkı bulunmamaktadır.

7- c) Ceza alan bir oyuncu aldığı ceza doğrultusunda oynayamaz. Kendi takımının maç yaptığı süre içinde cezasını tamamladığı zaman oynayabilir. Oyuncunun cezası bitene kadar misafir olarak farklı takımlarda da oynayamaz. Misafir olarak başka bir takımda oynaması için öncelikle kendi takımında cezasını tamamlaması gerekir. Eğer bir oyuncu cezasını tamamlamadan misafir olarak başka bir takımda forma giyerse ;

 

-Oyuncunun cezası katlanır

-Bu oyuncuyu oynatan takıma puan silme ve hükmen mağlup sayılma cezaları verilir.

-Tekrarı yaşanması durumunda oyuncu veya takım , diskalifiye cezası alır.
Yukarı